петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Федерер: Едвај дишев

Федерер: Едвај дишев

Швајцарецот Роџер Федерер го објасни својот пораз (1-3) на УС Опен во осминафиналето со Австралиецот Џон Милман. Тој се пожали на тешките временски услови.

– Имав многу проблеми поради условите. Беше многу топло и влажно. Јас буквално немав доволно воздух. Ова прв пат ми се случува. Беше многу непријатно, губев енергија. Противникот успеа да се справи со таквите услови. Можеби затоа што е од едно од највлажните места во светот (се смешка). Јас сум вознемирена, но во одреден момент бев среќен што заврши мечот, рече Федерер.

Швајцарецот знаел што го чека на УС Опен, но не верувал дека условите толку ќе го исцрпат.

– Сум играл на тешки услови, на температура над 40 степени. Но, на овој меч, моето тело едноставно не можеше да се справи. Јас немав доволно воздух. Цел бев мокар и облеан со пот, додаде Федерер.