петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 61
home Останати спортови

Ф1 го намали времето за слободните тренинг-сесии

Ф1 го намали времето за слободните тренинг-сесии

Прес-службата на Формула 1 објави промена на правилата за слободните тренинзи во претстојната сезона.

Официјалната веб-страница на тркачката серија известува дека во 2021 година, првиот и вториот слободен тренинг во секоја фаза ќе се одржуваат 60 минути. Претходно, двете сесии траеја по 90 минути на секоја Гран при.

Покрај тоа, Формула 1 денес ги објави термините за сите 23 трки во сезоната 2021.

Бранител на шампионската титула е Луис Хамилтон, а кај конструкторите, тимот на Мерцедес.

ЕУРО 2020

Македонија