сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 45
home Останати спортови

Ешли Барти го освои ВТА турнирот во Мајами

Ешли Барти го освои ВТА турнирот во Мајами

Австралиската тенисерка Ешли Барти успеа да ја одбрани титулата на ВТА турнирот во Мајами откако во финалето триумфираше над Канаѓанката, Бранка Андреску.

Канадската тенисерка при негатива од 6-3 и 4-0 поради повреда мораше да го предаде мечот.

За првата тенисерка во светот оваа е јубилејна 10. титула во кариерата и втора по големи по освојувањето на Ролан Гарос во 2019 година.

Коронавирус