понеделник, 28. септември 2020. Вести денес: 159
home Останати спортови

Епски меч на Австралија Опен: Плишкова со голем пресврт до триумф над Серена

Епски меч на Австралија Опен: Плишкова со голем пресврт до триумф над Серена

Чешката тенисерка Каролина Плишкова ќе игра во полуфиналето на Грен слемот Австралија опен, откако рано утрово во четвртфиналната пресметка ја совлада Американката Серена Вилијамс со 2-1, по сетови 6:4, 4:6 и 7:5.

До победата Плишкова дојде по неверојатен пресврт по 1:5 во третиот сет и спасени четири меч топки.

Мечот траеше два часа и 12 минути.

Противничка на Плишкова која е седма носителка на турнирот, ќе и биде четвртата фаворитка Наоми Осака од Јапонија.

Во другото полуфинале во Мелбурн, ќе играат чешката тенисерка Петра Квитова и Даниеле Роуз Колинс од САД.

Полуфиналните мечеви се закажани за утре.

Коронавирус