среда, 12. август 2020. Вести денес: 0
home Останати спортови

Ентони Џошуа во самоизолација бидејќи се сретна со принцот Чарлс

Ентони Џошуа во самоизолација бидејќи се сретна со принцот Чарлс

Боксерскиот првак во тешка категорија Ентони Џошуа се наоѓа во самоизолација откако се сретна со британскиот принц Чарлс кој е позитивен на новиот коронавирус.

Веста ја потврди менаџерот на британскиот боксер и додаде дека Џошуа се чувствува добро и нема симптоми на вирусот.

Џошуа се сретна со престолонаследникот на британската монархија на 9 март, на свеченост за одбележување на Денот на Комонвелтот.

Џошуа тогаш се сретна и со кралицата Елизабета Втора, премиерот Борис Џонсон и други спортски и естрадни ѕвезди.

Светскиот првак требаше на 20 јуни да се соочи со бугарскиот боксер Кубрат Пулев на стадионот на Тотенхем во Лондон, но сега е неизвесно дали борбата ќе се одржи.

Во Велика Британија досега се регистрирани над 8.000 заболени од Covid-19, а починати се 435 лица.

Коронавирус