вторник, 13. април 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Емил Павлов ќе се бори за бронзата на ЕП, во полуфиналето од Русинот Плахутин

Емил Павлов ќе се бори за бронзата на ЕП, во полуфиналето од Русинот Плахутин

Емил Павлов ќе се бори бронзениот медал на Европското првенство во карате за сениори во Гладалахара – Шпанија, откако во полуфиналето загуби од Русинот Евгени Плахутин со 0-2.

Анџело Крешченцо (Италија) го совлада Ерај Самдан (Турција) 2-1 во второто полуфинале.

Покрај Павлов и Пуликсенија Јованоска ќе излезе на мегдан за бронзата во кати.

Резултати
-60 кг
Емил Павлов – Рене Адлер (Словачка) 0-1
Емил Павлов – Марко Антиќ (Србија) 1-0
Емил Павлов – Ненад Дуловиќ (Црна Гора) 4-2
Емил Павлов – Евгени Плахутин (Русија) 0-2

Коронавирус