петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Елиминација на Вавринка во 2.коло на АО

Елиминација на Вавринка во 2.коло на АО
Единственото изненадување во 2.коло на Австралија Опен кво машка конкуренција  го приреди Унгарецот, Мартон Фуцовиќ кој го елиминира 17-тиот носител швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка и тоа по маратонски меч со 3:2 во сетови.
Вториот и третиот фаворит Ѓоковиќ и Тием немаа проблеми иако Србинот одигра четири сета против Американецот Тиафо, а Австриецот експресно го доби Германецот, Копфер.
Пласман во следната рунда од топ фаворитите обезбеди и 6-носител Германецот Александер Зверев .

ЕУРО 2020

Македонија