вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 92
home Останати спортови

Една минута секој ден: Пет вежби кои се корисни ако се прават само 1 минута!

Една минута секој ден: Пет вежби кои се корисни ако се прават само 1 минута!

Веќе подолго време, фитнес експертите се обидуваат да смислат што е можно пократки и ефективни програми за вежбање кои ќе поттикнат што повеќе луѓе да се занимаваат со физичка активност. Значи имаме рутини од 20, 10, 7 минути… кои успешно си ја вршат работата.

Но, постојат и едноминутни тренинзи кои можат да бидат корисни за телото и здравјето.

Имено, еднаш на Универзитетот МекМастер во Онтарио беше спроведена студија која покажа дека само 60 секунди интензивно вежбање може да ја зголеми издржливоста и да го намали крвниот притисок. За потребите на истражувањето, 14 учесници поминале низ шестнеделна програма за вежбање на стационарен велосипед. Еден тренинг вклучува три интервали на стационарен велосипед во траење од 20 секунди. Таа една минута интензивен напор го зголеми нивото на издржливост за 12 проценти. Во групата е забележан и поздрав крвен притисок.

Она што е важно да се нагласи е дека поентата на оваа студија не е дека ви треба само една минута вежбање за да бидете фит и здрави. Не е толку едноставно.

Нејзината важност е што ја докажа моќта на вежбањето, односно ги менува работите една минута. Сепак, за подобри резултати треба да вежбате многу повеќе.

Меѓутоа, ако понекогаш можете да одвоите само 60 секунди од вашето време за вежбање, одлучете се за една од следните пет, кои имаат моќ да ги размрдаат работите за толку кратко време (и обидете се да се загреете барем накратко):

1. Маринци

Ова е вежба за цело тело која можете да ја правите секаде, а во која всушност наизменично се менуваат неколку вежби како што се чучњеви, склекови и скокови.

2. Сквот-скок

Кога ја изведувате оваа вежба, внимавајте да стоите целосно правилно и при секој скок внимавајте неговата висина да биде што поголема.

3. Трчање по скалите

Сè што треба да направите е наведено во името на вежбата. Она што можете да го пробате е да најдете скали каде што ќе поминете поголем дел од минутата трчајќи по угорницата.

4. Склекови

Доколку сте почетник, идеално е да започнете со склекови на колена. И можете да ја правите оваа вежба во секое време, секаде и без никаква опрема.

5. Прескокнување на јаже

Ова е ефикасен кардио тренинг кој ќе го поттикне вашето тело да се движи за само една минута. Плус, забавно е и времето ќе помине.

Коронавирус