сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 106
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Останати спортови

Еден-два за Мерцедес и во Шпанија: Ботас повторно подобар од Хамилтон во квалификациите

Еден-два за Мерцедес и во Шпанија: Ботас повторно подобар од Хамилтон во квалификациите

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја освои пол-позицијата за Големата награда на Шпанија, петтата трка во годишениов шампионат на Формула 1.

Финецот третпат по ред беше најдобар во квалификациите, а на патеката во Шпанија стигна до десетата пол-позиција во кариерата. Во борбата за неа беше побрз од тимскиот колега Луис Хамилтон, кој ќе му се приклучи во првиот ред на стартот, во недела од 15.10 часот.

Себастијан Фетел од Ферари беше трет на квалификаците, а го следеше Макс Ферстапен од Ред Бул, додека по него заврши Шарл Леклер.

Парламентарни избори 2020