четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 4
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Останати спортови

Два меча на Вимблдон биле наместени?!

Два меча на Вимблдон биле наместени?!

Два меча на годинешниот трет гренслем турнир Вимблдон биле наместени, објави угледниот германски весник „Ди Велт“, кој дошол до информации за големи уплати и манипулација со резултати на неофицијалното светско првенство.

Вимблдон во неделата заврши со триумф на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, кој стигна до својата 20-та гренслем титула и се израмни со Роџер Федерер и Рафаел Надал, а според германскиот весник, двата наместени мечеви се по еден во машки двојки и еден од првото коло во машка конкуренција во сингл.

Првиот меч кој е наместен е во двојки, а не се потенцира кој дуел е, освен дека првиот пар го освоил првиот сет, а потоа ги загубил следните два, но сомнително е тоа што после освојувањето на првиот сет, биле забележани огромни суми на пари кои се уплаќале во обложувачници за пресврт и дека таа машка двојка ќе загуби.

Вториот сомнителен меч е во машка сингл конкуренција во меч на кој играл еден германски тенисер, а во првото коло имало дури седуммина Германци. Но, Германецот е само случајно вплеткан во местенката, зашто мечот е сомнителен за тоа што го правел противникот.

Се наведува дека петоцифрена сума на пари е уплатена пред крај на вториот сет и тоа на точен резултат, а имало уплати и на вкупен број на гемови. И двете уплати, како што пишува „Ди Велт“, биле добитни.

Една руска тенисерка годинава беше уапсена на Роланд Гарос, поради местенка во минатата година на францускиот гренслем.