среда, 7. декември 2022. Вести денес: 93
home Останати спортови

Доживотна суспензија за 21-годишен тенисер: Цело семејство биле измамници! (ФОТО)

Доживотна суспензија за 21-годишен тенисер: Цело семејство биле измамници! (ФОТО)

Египќанецот Јусеф Хосам направи дури 21 прекршок за обложување поради што е доживотно суспендиран од тенисот. Единицата за чување на интегритетот во тенисот вчера објави дека Хосам никогаш повеќе нема да заигра на некој тениски турнир, информира СуперСпорт.

Тенисерот учествувал во корупција меѓу 2015 и 2019 година, па за тој период направил дури 21 прекршок на резултатите на тениските натпревари во послабите рангови.

Тенисерот од Египет најдобар ранг вокариерата имаше во 2017 година, кога беше пласиран на 291 место, додека во моментов беше 820. тенисер, но нема сомнеж дека наскоро ќе биде избришан од АТП-листата.

Семејството Хосам е познато по „местење“ на натпревари, со оглед на тоа дека и постариот брат на Јосеф, односно Карим пред две години доби доживотна суспензија.

Qatar 2022