петок, 30. септември 2022. Вести денес: 175
home Останати спортови

Доминик Тим нема да учествува на турнирот во Белград

Доминик Тим нема да учествува на турнирот во Белград

Австрискиот тенисер Доминик Тим нема да настапи на претстојниот турнир од категоријата 250 кој ќе се игра во Белград, Србија.

Тим има проблеми со колената и не сака да ризикува посериозна повреда пред поквалитетните турнири кои следуваат.

Фокусот на тенисерот му е вперен кон настапите во Мадрид и на Грен Слем турнирот Ролан Гарос. Учеството на Србија Опен го откажа и Гаел Монфис, а главен фаворит за титулата ќе биде „домаќинот“ Новак Ѓоковиќ.

Коронавирус