среда, 28. јули 2021. Вести денес: 176
home Останати спортови

Доминација на Мерцедес: Ботас и Хамилтон ќе тргнат од првиот ред на Силверстоун

Доминација на Мерцедес: Ботас и Хамилтон ќе тргнат од првиот ред на Силверстоун

Финецот, Валтери Ботас ќе стартува од позицијата број еден на утрешната трка за Големата награда на Велика Британција.

Возачот на Мерцедес беше најбрз во денешните квалификации и тоа пред домашниот фаворит и клупски колега Луис Хамилтон. Со ова Ботас ја прекина доминацијата на Хамилтон кој во претходните четири години ја освојуваше пол-позицијата на трката во Силверстоун.

Трето најбрзо време денеска имаше Шарл Леклер од Ферари по што следуваа Ферстапен, Гасли, Фетел, Рикиардо, Норис, Албон и Хулкенберг кој ја заокружи првата десетка.

Коронавирус