недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Десет медали за Македонија на ЕП во традиционално карате

Десет медали за Македонија на ЕП во традиционално карате

Македонската репрезентација во традиционално карате освои 10 медали на Европскиот шампионат што викендот се одржа во Белград, Србија. Три од нив се златни, четири сребрени и три бронзени.

Медалите ги освоија: Дејан Недев (две златни); Мила Саздова (една златна и една сребрена); Јадранка Недева (една сребрена и една бронзена); ката тим Саздова, Б.Милевска, Ј.Милевска (една сребрена);
Бојан Богдановиќ/Берта Милевска (една сребрена); Ристо Сакалиев (две бронзени).

На шампионатот учествуваа 286 натпреварувачи од 20 држави.

Коронавирус