понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 18
home Останати спортови

Дел од британските спортисти одбиваат учество на отворањето на ЗОИ поради температури од -21

Дел од британските спортисти одбиваат учество на отворањето на ЗОИ поради температури од -21

Повеќето британски спортисти најверојатно ќе одбијат да учествуваат на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Како што објави „Дејли Мејл“ причината за ваквата одлука е очекуваното студено време и температура од минус 21 степен.

Раководството на британскиот национален тим е загрижен за здравјето на спортистите и не препорачува нивно учество во церемонијата, особено за оние спортисти кои имаат настапи во првите денови од Олимписките игри.

Коронавирус