четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 42
home Останати спортови

Дејан Георгиевски прв носител на ЕП во текводно

Дејан Георгиевски прв носител на ЕП во текводно

Македонскиот Олимпиец Дејан Георгиевски денеска го очекува нов настап на големо натпреварување во таеквондо. Тој денеска ќе настапи Европското првенство кое се одржува во Манчестер, Англија.

Освојувачот на олимпиското сребро во Токио е прв носител на турнирот и Македонија со право од него очекува нов медал.

Македонскиот таеквондост е слободен во првото коло и ќе започне со борби од четвртфиналната фаза во категоријата над 87 кг. Дејан Георгиевски ќе налета на подобриот од дуелот меѓу Милош Пилиповиќ (Норвешка) и Паско Божиќ (Хрватска).

Коронавирус