понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 73
home Останати спортови

Циципас шампион на турнирот „Следната генерација“

Циципас шампион на турнирот „Следната генерација“

Стефанос Циципас го освои второто издание на АТП турнирот „Нова генерација“, кој се одржа во италијанскиот град Милано.

Во финалната средба Циципас победи со 2:4, 4:1, 4:3 (3), 4:3 (3) над Австралиецот Алекс де Минор, а средбата траеше 1 час и 45 минути.

Гркот, кој беше бр.1 во шемата, го загуби првиот сет, но потоа го стабилизира настапот и направи целосен пресврт, покажувајќи поцврсти нерви во двата тајбрејка во третиот и четвртиот сет.

Русинот Андреј Рубљов го освои третото место на турнирот, откако триумфираше над Шпанецот Хауме Мунар со 1:4, 4:3 (3), 2:4, 4:2, 4:3 (3).

Во турнирот „Следната генерација“ учествуваат осумте најдобро пласирани тенисери на АТП листата до 21 година, кои се натпреваруваа во формат три од пет сета во четири гема.

Коронавирус