понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 125
home Останати спортови

Циципас го освои Монте Карло

Циципас го освои Монте Карло

Тенисерот Стефанос Циципас е освојувач на пехарот на АТП Мастерсот во Монте Карло, откако беше подобар во финалето против Андреј Рубљов.

Најдобриот грчки тенисер потврди дека е во одлично форма, па во завршниот меч го реши Рубљов за 71 минута со 6-3 и 6-3 за најголемиот успех во кариерата.
Со оваа победа Стефанос поведе со 4-3 во меѓусебните пресметки против Рубљов, а во исто време и до првата позиција во трката за пласман на завршниот турнир во Торино.

Коронавирус