сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Останати спортови

Чилиќ го запиша своето име во историјата на тенисот

Чилиќ го запиша своето име во историјата на тенисот

Поранешниот број 3 на светот, Марин Чилиќ го запиша своето име со златни букви во историјата на тенисот. Тој се приклучи на елитното друштво на тенисери кои веќе имаат најмалку 500 победи на натпревари од највисоко ниво во спортот.

Ова се случи за време на неговиот натпревар со неговиот сонародник Иво Карловиќ за време на турнирот во Москва. Освојувачот на „Ју Ес Опен“ во 2014 година го освои хрватското дерби по 6:1, 7:6 и стана само 10-тиот активен играч во вакво достигнување.

Неговиот прв успех на АТП турнејата се случи во 2006 година, кога тој немаше ни 18 години. Тој сега напредува и изгледа малку веројатно да ја заврши кариерата во скоро време и бара повеќе достигнувања.

Еве како изгледаат Топ 10 тенисерите со најмногу АТП победи:

1. Роџер Федерер – 1.229 победи
2. Рафаел Надал – 967 победи
3. Новак Ѓоковиќ – 878 победи
4. Енди Мареј – 666 победи
5. Томаш Бердих – 640 победи
6. Фернандо Вердаско – 544 победи
7. Ричард Гаске – 537 победи
8. Томи Робредо – 533 победи
9. Стен Вавринка – 509 победи
10. Марин Чилиќ – 500 победи