петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 89
home Останати спортови

Ботас најбрз на првата тренинг сесија за ГН на Шпанија

Ботас најбрз на првата тренинг сесија за ГН на Шпанија

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас забележа најдобро време на денешната прва слободна тренинг сесија за Гран-при на Шпанија.

На патеката „Каталонија“ крај Барселона, двата болида на „црните стрели“ повторно беа надвор од дофатот на тренинзите, движејќи се на секунда пред најблиските ривали, но допрва треба да видиме како ќе се развива викендот и нивниот настап во трката.

Луис Хамилтон, големата sвезда на Мерцедес и Формула 1, остана втор. Британецот забележа скоро идентично време со својот фински колега, заостанувајќи од најдоброто достигнување за само 0,039 секунди.

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен продолжува да се обидува да ги држи лидерите во неизвесност.