понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 97
home Останати спортови

Ботас ќе стартува од последната позиција во Абу Даби

Ботас ќе стартува од последната позиција во Абу Даби

Пилотот на Мерцедес Валтери Ботас ќе стартува од последната позиција на трката за Големата награда на Абу Даби.

На неговиот болид му беше заменет моторот, па според пропозициите на ФИА тој ќе тргне од опашката на гридот.

Ботас на една трка пред крајот на првенството се наоѓа на второто место во генералниот пласман, но од оваа позиција не може ниту да напредува, ниту да падне.

Тренинзите во Обединетите Арапски Емирати почнуваат од утре, а главната трка ќе се вози в недела со почеток во 14:10 часот.

Коронавирус