среда, 20. март 2019. Вести денес: 46
home Останати спортови

Бошко Ѓуровски нов тренер на јапонскиот второлигаш Кјото Санга

Бошко Ѓуровски нов тренер на јапонскиот второлигаш Кјото Санга
epa04682528 Macedonian head coach Bosko Gjurovski reacts during the UEFA EURO 2016 qualifying soccer match, group C, between FYR of Macedonia and Belarus at the Filip II Arena in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia on 27 March 2015. EPA/GEORGI LICOVSKI

Поранешниот македонски селектор Бошко Ѓуровски е назначен за нов тренер на јапонскиот второлигаш Кјото Санга.

Ѓуровски, кој крајот на минатата сезона го заврши на клупата на српскиот фудбалски клуб Црвена звезда, од почетокот на оваа сезона беше помошен тренер во Кјото.

Раководството на јапонскиот клуб го именуваше Ѓуровски за нов шеф на стручниот штаб, откако досегашниот прв тренер, Јапонецот Таканори Нунобе, доби отказ.

За 56-годишниот фудбалски стручњак ова ќе биде втор тренерски ангажман во Јапонија, откако во 2016 година беше тренер на прволигашот Нагоја.

Ѓуровски го очекува жестока битка за опстанок во втората лига, бидејќи Кјото Санга по 13 кола е последен на табелата со девет бодови.

Во својата тренерска кариера тој ги водеше и екипите на швајцарски Сервет, како и српските Црвена звезда, Рад и Раднички Обреновац.