среда, 7. декември 2022. Вести денес: 159
home Останати спортови

Бизарна смрт го шокираше спортскиот свет

Бизарна смрт го шокираше спортскиот свет

На атлетска трка во Прага судија бил убиен од ѓуле. Ова е еден од најбизарните смртни случаи во светот на спортот.

Починатиот судија е Габриел Земан, а Атлетската федерација на Чешка во соопштение објавила дека тој бил искусен атлетски судија, со многу натпреварувања во кариерата.

Инцидентот се случил во момент кога играчот го фрлил ѓулето кое го погодил судијата во градите.

Тој моментално се здобил со фатални повреди по животот, но иако бил пренесен итно во болница таму била само констатирана смртта.

Qatar 2022