вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 41
home Останати спортови

Батон: На Алонсо му е време да се повлече од Формула 1

Батон: На Алонсо му е време да се повлече од Формула 1

Поранешниот пилот на Мекларен, Џенсон Батон добро знае што значи да се натпреваруваш во средината на колоната без надеж за победа – она ​​што му се случува сега на неговиот поранешен тимски колега, Фернандо Алонсо. Шпанецот се труди да покаже силен дух и покрај уште една разочарувачка сезона, поради перформансите на тимот.

Тврдењата на Алонсо дека Мекларен напредува, како да имаат за цел да го убедат него самиот да не се откаже. Двократниот светски шампион продолжува да притиска и покрај силно обесхрабрувачката ситуација во тимот.

– Тој очигледно се уште се забавува, но во својство на двократен светски шампион, да завршува деветти и да биде среќен – со тоа не може да се навикне. Не знам што ќе прави следната година, но сметам дека имаат потреба од драстична промена, а тој има потреба да е бескрајно уверен во успехот, бидејќи во спротивно ќе си замине, изјави Батон пред Скај Спортс.

Батон ја прекина својата кариера во 2016 година, сфаќајќи дека кризата нема да заврши наскоро. Поради оваа причина, тој е свесен за болното чувство на разочарување кога пилотот се спушта надолу по линијата. Светскиот шампион од 2009 година смета дека е време неговиот поранешен колега да се пресели во други серии.

– Чувствувам колку е разочаран, го слушам како зборува и на радио. Тој има амбиција да го освои „Инди 500“ и „тројниот слем“, па според мене следната година е добра можност за него да го постигне тоа. Од пилотска гледна точка и како човек кој веќе го преживеал тоа, мислам дека Алонсо треба да се зафати со нешто друго, рече Британецот.

МИА

Коронавирус