петок, 10. јули 2020. Вести денес: 110
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Останати спортови

Барти против Вондрушова за трофејот на „Ролан Гарос“

Барти против Вондрушова за трофејот на „Ролан Гарос“

Австралиската тенисерка Ешли Барти и Маркета Вондрушова од Чешка ќе играат во финалето на Грен слемот „Ролан Гаорс“. Ова е епилогот по двете денешни полуфиналиња.

Барти беше поуспешна од 17-годишната Американка Аманда Анисимова со 2-1, по сетови 6:7, 6:3 и 6:3 во меч кој траеше 1 час и 55 минути.

Во другото полуфинале, Вондрушова беше поуспешна од Британката, Јоана Конта во два сета со 7:5 и 7:6.

Финалето е закажанио за утре со почеток во 15 часот.

Вкупниот фонд за награди на Отвореното првенство на Франција изнесува 42,6 милиони евра. (МИА)

Парламентарни избори 2020