четврток, 6. август 2020. Вести денес: 75
home Останати спортови

Барти ќе го пропушти УС Опен

Барти ќе го пропушти УС Опен

Првиот рекет на светот, Ешли Барти, објави дека ќе го пропушти Грен слемот УС Опен. Причината за одлуката на австралиската тенисерка е пандемијата на коронавирус.

– Заедно со мојот тим решивме, да не летам во САД за да учествувам на УС Опен и на Мастерсот во Синсинати. Иако ми се допаѓаат двата турнира, ризикот од заразување на коронавирусот е сè уште преголем. Не се чувствувам пријатно да се изложувам себеси и мојот тим на оваа ситуација, изјави Барти за „Sportface“.

Во 2019 година, Барти стигна до четвртото коло на УС Опен.

Коронавирус