четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 30
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Останати спортови

Барти ја детронира Свитолина во Шенжен

Барти ја детронира Свитолина во Шенжен

Светската тенисерка број 1, Ешли Барти победи за првпат во кариерата во финалето на ВТА турнирот во Шенжен, откако ја совлада минатогодишната шампионка Елина Свитолина по 6-4, 6-3 за околу еден час и половина.

Така, таа ја детронира Украинката во Шенжен и ја освои четвртата титула во годината по триумфот во Мајами, Ролан Гарос и Бирмингем.

Барти, исто така, стана првата Австралијка од Ивон Гулагонг Коули во 1976 година која го освои финалниот „Мастерс“ на осумте најдобри и првата претставничка од континентот, што ќе ја заврши годината како број 1 во светот.

Коронавирус