петок, 30. септември 2022. Вести денес: 54
home Останати спортови

Барбара Крејчикова се пласираше во женското финале на Роланд Гарос

Барбара Крејчикова се пласираше во женското финале на Роланд Гарос

Во второто женско полуфинале на Ролан Гарос кое го одиграа Барбара Крејчикова од Чешка и Марија Сакари од Грција, подобра беше Крејчикова.

Чешката тенисерка победи со 7:5, 4:6, 9:7 по 3 часа и 20 минути игра и ќе игра во финалето против Анастасија Пављученкова.

Сакари која има 25 години, исто како и Крејчикова беше на прагот на најголемиот успех во кариерата, но прокоцка предност од 5:3 во решавачкиот сет и потоа загуби. Имаше три меч топки и не искористи ниту една.

Коронавирус