петок, 30. септември 2022. Вести денес: 166
home Останати спортови

Австриецот Штефан Крафт е нов светски шампион во ски-скокови

Австриецот Штефан Крафт е нов светски шампион во ски-скокови

Австриецот Штефан Крафт е нов светски шампион во ски скокови откако беше најдобар на големата скокалница во Оберсдорф.

Крафт имаше најдобар скок во првата серија иако во втората беше нешто послаб, но освои вкупно 276,5 поени.

Зад него се пласирашњ Роберт Јохансон од Норвешка (-4,4 поени) и Германецот Карл Гајгер (-9,1 поен).

Во ски скоковите останаа уште тимското натпреварување на големата скокалница кое ќе се одржи во сабота .

Коронавирус