сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 92
home Останати спортови

Атлетскиот Мундијал 2023 ќе се одржи во Будимпешта

Атлетскиот Мундијал 2023 ќе се одржи во Будимпешта

Будимпешта ќе биде домаќин на Светското првенство во атлетика во 2023 година, објавено е на официјалниот Твитер на ИААФ.

Оваа одлука беше донесена на состанокот на одборот на организацијата.

Будимпешта во 1998 година беше домаќин на Европското првенство, а во 2004 година, на Светското првенство во затворено.

Во 2019 година, Светското првенство ќе се одржи во Доха, Катар, а во 2021 – во американскиот Јуџин.

Коронавирус