среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 5
home Останати спортови

Америка против Хрватска во полуфиналето на Дејвис купот

Хрватска во Вараждин го победи Казахстан со 3:1 и во следната рунда оди на САД кои изборија триумф над Белгија со 3:0 веќе по вториот ден од меѓусебната пресметка.
Америка против Хрватска во полуфиналето на Дејвис купот

Во Светската група од Дејвис купот викендот завршија сите четвртфинални мечеви по што познати се полуфиналните двојки.

Хрватска во Вараждин го победи Казахстан со 3:1 и во следната рунда оди на САД кои изборија триумф над Белгија со 3:0 веќе по вториот ден од меѓусебната пресметка.

Најнеизвесно беше во Валенсија, каде Давид Ферер во драматичен меч го победи Филип Колшрајбер и обезбеди 3:2 за Шпанија против Германија.

Противник на шпанските тенисери во полуфиналето ќе биде репрезентацијата на Франција која славеше триумф над Италија со 3:1.