петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 172
home Останати спортови

Алонсо: Шумахер беше подобар пилот од Хамилтон

Алонсо: Шумахер беше подобар пилот од Хамилтон

Рекордите на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер во Формула 1 се подобруваат еден по еден од големата sвезда на Мерцедес Луис Хамилтон, но ова не може да го убеди Фернандо Алонсо дека Британецот е најголемиот возач во историјата. Според Фернандо, Михаел останува најдобар, а Шпанецот може да направи објективна споредба меѓу нив, откако се натпреварувал против двајцата.

Алонсо ги направи своите први чекори во Формула 1 кога Михаел доминираше во Ферари. Во 2005 и 2006 година, Фернандо го победи и ги освои неговите две светски титули. Во 2007 година, Нандо се приклучи на Мекларен како етаблиран шампион и мораше да соработува со дебитантот Луис Хамилтон.

– Тешко е да се споредат возачите од различни периоди со различни автомобили. Сепак, се сеќавам на Шумахер како многу тежок противник. Тој имаше нешто повеќе и тоа го издвојуваше од другите. Хамилтон е многу добар пилот, најдобар од неговата генерација, но Михаел беше подобар. Никогаш не дозволуваше тимски колега да го победи, никогаш. Не можеме да не се сетиме како Џенсон Батон во Мекларен, а потоа и Нико Розберг во Мерцедес добија директен натпревар со истите болиди против Луис, истакна Шпанецот.