сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 55
Во живо

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Гоце е Македонија

home Останати спортови

Алкараз го предаде мечот, Оже Алијасим е втор полуфиналист на УС Опен

Алкараз го предаде мечот, Оже Алијасим е втор полуфиналист на УС Опен

Феликс Оже-Алијасим е вториот патник во полуфиналето, откако по еден час и девет минути игра дојде до победата против тениската сензација Карлос Алкараз.

Сензацијата на УС Опен поради повреда го предаде дуелот, при негатива од 1-0 по првиот сет кој Канаѓанецот го доби со 6-3, а потоа на 3-1 во вториот дојде до крај на пресметката.

Оже-Алијасим за првпат ќе игра во полуфиналето на еден Грен слем турнир негов ривал ќе биде вториот носител Данил Медведев.