понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 33
home Останати спортови

Алкалоид со силен состав на шаховскиот Европски куп во Грција

Алкалоид со силен состав на шаховскиот Европски куп во Грција

Македонскиот шаховски шампион Алкалоид од утре до 18 октомври ќе учествува на Европскиот клупски куп што ќе се одржи во Порто Карас, Грција.

Пред две години Алкалоид во Нови Сад стана европски шампион, а минатата година во Анталија заврши на втората позција.

И годинава „Фармацевтите“ се со високи амбиции, бидејќи во својот состав имаат шест врвни светски велемајстори од Кина, Русија и Украина, заедно со двајцата најдобри македонски играчи.

Состав на Алкалоид за ЕКК 2018: Динг Лирен, Ју Јангји, Дмитриј Јаковенко, Дмитриј Андрејкин, Павел Ељанов, Јури Криворучко, Трајко Недев и Филип Панчевски. Капитен на екипата е Драгољуб Јаќимовиќ.

Коронавирус