петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 109
home Останати спортови

Александер Омот Килде победи во Венген

Александер Омот Килде победи во Венген

Александер Омот Килде ја забележа петтата победа оваа сезона во Светскиот куп. Норвежанецот победи на трката во спуст, која се возеше на легендарната патека во Вебген. Килде, вчера, во Венген, беше втор во супер-џи.

Килде до победата дојде со време 1:42.42 минути, тој за 21 стотинка беше побрз од најголемиот конкурент Марко Одемарт. Втор трката ја заврши сонародникот на Одемарт, Бета Фојц.

Килде има вкупни 11 победи во кариерата, пет од нив се во најбрзата дисциплина.

Со оваа победа, Килде, го презеде водството во генералниот пласман во спуст со 269 бода. Втор е Матијас Мајер со 257, а трет Доминик Парис со 256.

Коронавирус