четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 77
home Останати спортови

Александар Зверев се пласираше во полуфиналето на Роланд Гарос

Александар Зверев се пласираше во полуфиналето на Роланд Гарос

Александер Зверев одигра неверојатен натпревар против Алехандро Давидович Фокина и славеше со 3-0 во сетови, 6-4, 6-1 и 6-1 и за само 98 минути обезбеди пласман во полуфиналето на Роланд Гарос.

Во првиот сет се случија неколку брејкови на двете страни, а Зверев го губеше трипати неговиот сервис, додека Фокина загуби четири гема на сопствениот сервис.

Во следните два сета немаше никаква дилема за тоа кој има поголем квалитет и Германецот ја опрада фаворитската улога на мечот.

Коронавирус