сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 99
home Останати спортови

Албанците му се заканувале на Ѓоковиќ поради Косово

Албанците му се заканувале на Ѓоковиќ поради Косово

Дијана Ѓоковиќ, мајката светскиот тенисер број еден Новак Ѓоковиќ, откри досега непознати детали од животот на тенискиот шампион.

Дијана Ѓоковиќ зборуваше за кариерата на својот син во емисијата „Мајки на шампиони“ на ТВ „Арена спорт“. Таа изнела некои од најтешките моменти во животот во кои семејството Ѓоковиќ со многу одрекувања успеале да го изведат Новак на прав пат, инвестирајќи во неговата кариера.

„Имаше закани од Албанците зашто рече дека Косово е Србија“, посочи таа, објаснувајќи дека тоа се случувало во 2009 година.

„Тогаш не чуваа припадници на Скотланд јард и бев исплашена. Изгуби од Сафин зашто беше под притисок. Не разговаравме за тоа, но тоа се мигови кога се плашиш за семејството“, рече Дијана Ѓоковиќ.

Коронавирус