четврток, 5. август 2021. Вести денес: 76
home Останати спортови

71 заболен од коронавирус на Олимписките игри во Токио

71 заболен од коронавирус на Олимписките игри во Токио

На Олимписките игри во Токио, според резултатите од новите тестови од 17 до 19 јули, се евидентирани уште девет случаи на инфекција со коронавирус, информира веб-страницата на организацискиот одбор Токио 2020 година.

Случаите беа спортист од Јапонија, член на персоналот на една од екипите што пристигнаа во Јапонија, еден локален волонтер и шест локални изведувачи кои работеа на Олимписките игри.

Вкупно, од 1 јули во Токио, бројот на заразени достигна 71 лице, вклучително и 31 странци. Сите тие се поврзани со Игрите.

За потсетување, од 12 јули е воведена вонредна состојба во Токио поради влошената состојба на епидемијата.

Летните олимписки игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до 8 август.

Коронавирус