среда, 28. септември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

20.000 поканети на пробата за Свеченото отворање на ЗОИ

20.000 поканети на пробата за Свеченото отворање на ЗОИ

Официјалната проба на Церемонијата на отворањето на зимската Олимпијада ќе се одржи во сабота на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг од 20 часот по локално време, соопштија организаторите. На настанот се поканети 20 илјади луѓе, меѓу кои волонтерите на Игрите, жители на градот и официјални лица.

Гледачите ќе бидат обврзани да ја задржат во тајност програмата, забрането ќе биде снимање на делови од пробата или јавно прогласување на детали од неа .

Таквите дејствија можат да доведат до законски мерки против прекршителите од страна на организаторите.

Строго забрането е внесување на камери и фото апарати, а домаќините ќе го следат и користењето на мобилни телефони.

Организаторите за утре очекуваат студено време и температури од минус 12 степени.

Официјалната церемонија на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ќе се одржи на 9 февруари, за кога метеоролозите прогнозираат температури од минус 7 степени, но поради ветрот чувството ќе биде за постудено време.

Коронавирус