четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 41
home Фудбал

Македонија стартува со Франција, завршува со Украина

Македонија стартува со Франција, завршува со Украина

Европската Куќа на фудбалот со извлекување го одреди распоредот на натпревари за квалификациските натпревари за пласман на Европското првенство за фудбалери до 21 година.

Македонската репрезентација е во група со Франција, Србија, Украина, Фарски острови и Ерменија.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски квалификацискиот циклус ќе го започнат со гостување кај првиот фаворит во групата, селекцијата на Франција на 02. септември 2021 година, а првиот домашен натпревар го играме против Србија на 7. септември 2021. година.

Еве го и комплетниот распоред на натпревари на нашата селекција :

02.09.2021 Франција – Македонија

07.09.2021 Македонија – Србија

07.10.2021 Фарски острови – Македонија

12.10.2021 Еремнија – Македонија

11.11.2021 Македонија – Украина

16.11.2021 Македонија – Франција

24.03.2021 Србија – Македонија

29.03.2022 Македонија – Фарски острови

01.06.2022 Македонија – Ерменија

07.06.2022 Украина – Македонија

ЕУРО 2020

Македонија