петок, 7. мај 2021. Вести денес: 173
home Кошарка

Зенит изедначи против Барса, мајсторка ќе решава за Ф4 во Келн

Зенит изедначи против Барса, мајсторка ќе решава за Ф4 во Келн

Кошаркарите на Зенит ја победија Барселона со 74:61 во четвртиот натпревар од четвртфиналето од плеј-офот во кошаркарската Евролига и израмнија на 2-2 во серијата подобар до три и патникот на Ф4 во Келн ќе го решава мајсторка.

Одлучувачкиот натпревар ќе се одигра на 4 мај, а победникот од серијата во полуфиналето ќе се сретне со подобриот играч од дуелот меѓу Анадолу Ефес – Реал Мадрид каде во моментов исто така резултатот е 2-2.

Пенгос заврши со 22 поени и 8 асистенции, а Алекс Поетрес постигна 12. Кај Каталонците Ник Калатес беше најдобар со 19 поени, додека Кори Хигинс додаде 13.

Коронавирус