вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 102
home Кошарка

За Двејн Вејд сезонава последна во кариерата

За Двејн Вејд сезонава последна во кариерата

Легендарниот кошаркар на Мајами хит Двејн Вејд објави дека претстојната НБА сезона ќе биде последна во неговата кариера.

– Секогаш ги правев нештата на мој начин, било да се тие добри или лоши. До овде стигнав затоа што сметав дека правам нешто добро за моето семејство и за себе. Чувствувам дека е правилно да ги замолам навивачите да ми се придружат за последниот танц, за уште една сезона, истакна 36-годишниот кошаркар.

Вејд во НБА лигата пристигна во 2003 година, а настапуваше за Мајами хит се до 2016 година.

Потоа, тој помина по една сезона во Чикаго булс и во Kливленд кавалирс, а во февруари оваа година повторно се врати во Мајами. Тој ќе потпише едногодишен договор со Хит за ветерански минимум од 2,4 милиони долари.

Вејд со Мајами освои три шампионски титули, а во 2006 година тој беше најкорисен играч на финалето.

МИА

Коронавирус