понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Кошарка

Втората АБА лига го одреди распоредот, МЗТ Скопје и Пелистер ќе ги одмерат силите во Осијек

Втората АБА лига го одреди распоредот, МЗТ Скопје и Пелистер ќе ги одмерат силите во Осијек

Кошаркарската АБА2 лига и во сезона 2021/22 ќе се игра во „балони“, откако регуларниот дел ќе брои 13 кола а натпреварите ќе се одиграат на пет турнири.

Првиот турнир ќе се одржи во Златибор од 10 до 14 октомври, вториот на програмата ќе биде од 8 до 12 ноември во Осиек, треиот ќе се игра од 13 до 19 декември во Сараево, четвртиот е закажан во периодот од 17 до 23 јануари 2022 во Бања Лука, а завршницата ќе биде во Широки Бријег од 21 до 27 март 2022 година.

Осумте најдобри екипи ќе обезбедат место во плеј-офот, кој ќе се игра според „фајнл-ејт“ турнир на една средба и тоа во Белград.

Македонија оваа сезона ќе има два учесника во регионалното натпреварување, а дуелот помеѓу МЗТ Скопје и Пелистер е закажан за 3. коло, односно вториот турнир во Осијек.

Распоред на натпреварите:

1. КОЛО

МЗТ Скопје – Младост Земун

Ловќен – Пелистер

2. КОЛО

Рогашка – МЗТ Скопје

Пелистер – Сутјеска

3. КОЛО

МЗТ Скопје – Пелистер

4. КОЛО

Осијек – МЗТ Скопје

Пелистер – Војводина

5. КОЛО

МЗТ Скопје – Хелиос

Широки – Пелистер

6. КОЛО

Спарс – МЗТ Скопје

Пелистер – Борац БЛ

7. КОЛО

МЗТ Скопје – Ловќен

Златибор – Пелистер

8. КОЛО

Пелистер – Младост

Сутјеска – МЗТ Скопје

9. КОЛО

МЗТ Скопје – Подгорица

Рогашка – Пелистер

10. КОЛО

Подгорица – Пелистер

МЗТ Скопје – Војводина

11. КОЛО

Широки – МЗТ Скопје

Пелистер – Осијек

12. КОЛО

Хелиос – Пелистер

МЗТ Скопје – Борац БЛ

13. КОЛО

Златибор – МЗТ Скопје

Пелистер – Спарс

Фото: МЗТ Скопје

Локални избори 2021