четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 103
home Кошарка

ВИДЕО: Поради скршеница, Стеф Кари на пауза подолго време

ВИДЕО: Поради скршеница, Стеф Кари на пауза подолго време

Тимот на Голден стејт се соочува со големи проблеми на почетокот на сезоната во НБА лигата. Вориорс ноќеска го претрпеа третиот пораз во четвртиот дуел сезонава, но загубата е многу поголема поради повредата на нивниот најдобар играч, Стеф Кари кој заработи скршеница на дланката.

Повредата на Кари се случи во третата четвртина кога при еден негов влез кон кошот, врз него стартуваа двајца играчи на Феникс и при тоа еден од нив падна директно на раката на извонредниот плејмејкер.

Колку долго ќе трае рехабилитацијата на Кари ќе се знае во текот на денешниот ден.

Резултати на натпреварите од НБА лигата играни ноќта среда кон четврток:
Кливленд – Чикаго 117:111
Орландо – Њујорк 95:83
Филаделфија – Минесота 117:95
Бостон – Милвоки 116:105
Бруклин – Индијана 108:118
Торонто – Детроит 125:113
Оклахома – Портланд 99:102
Вашингтон – Хјустон 158:159
Сакраменто – Шарлот 111:118
Јута – ЛА клиперс 110:96
Голден Стејт – Феникс 110:121.

Со максимален ефект се само Филаделфија (4-0 победи-порази) и Сан Антонио (3-0).

Qatar 2022