недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 3
home Кошарка

ВИДЕО: Лејкерси му оддадоа почит на Коби Брајант

ВИДЕО: Лејкерси му оддадоа почит на Коби Брајант

Во емотивна церемонија која траеше скоро половина час, Л.А. Лејкерс му оддадоа почит на легендата на тимот Коби Брајант, кој заедно со неговата ќерка Џана и 7 други починаа во хеликоптерска несреќа минатата недела. Тоа се случи пред првиот тимски натпревар по трагедијата, загубен од Портланд со 119: 127.

„Стејплс центарот“ прикажа серија видеа посветени на кошаркарот, со музика изведена во негово сеќавање од Ушер, „Бојс Ту Мен“ и виолончелистот Бен Хонг.

Сите играчи во тимот беа претставени како еден со името на „Коби Брајант“ и го носеа бројот 8 или 24 со кој играше легендарниот бек. Ова бешемногу емоционална вечер и за Леброн Џејмс, кој направи специјално обраќање до навивачите откако првично излезе на теренот со напишан говор, но потоа го фрли листот на земја.

„Ќе започнам како што треба од моето срце. Празник е! Денес славиме 20 години крв, пот и солзи, безброј часови посветеност што може да ги даде само една голема личност. Ние славиме дете кое дојде овде на 18 години, се откажа на 38 години и веројатно стана најдобриот татко што сум го видел во последните 3 години. Денес е празник!“, рече Леброн.

„Првата работа што ми паѓа на памет е семејството. Сите сме тажни во оваа сала, повредени и со скршени срца. Сепак, најдоброто нешто што треба да се направи во толку тешки времиња е да се потпреме на семејството. Пред да дојдам овде, само имав слушнато колку се обединети навивачите на Лејкерс и сите во организацијата и во последните неколку дена се уверив во тоа“, додаде тој.

На паузата имаше настапи на Виз Калифа, со Чарли Пат на пијано, а во првиот ред, каде што обично седеа Коби и неговите најблиски, имаше црвени рози и дресовите на Коби.

Настанот, секако, ги зафати погоди кои не успеаја да го сопрат Дамјан Лилард, кој имаше неверојатен настап и заврши со 48 поени, 10 скокови и 9 асистенции. Хасан Вајтсајд постигна 30 поени,додека Си Џеј Меккалум додаде 19. Гостите беа без Кармело Ентони, кој објави дека е толку тажен, што не може да игра.

За домаќините, Ентони Дејвис постигна 37 и имаше 15 скокови, додека Леброн Џејмс додаде 22 поени, 10 асистенции и 8 украдени топки. Лилард се разигра во третата четвртина во која даде 23 поени. Во последната, Портланд поведе со +12 и успеа да го задржи водството до крајот.

Коронавирус