четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 156
home Кошарка

ВИДЕО: Kошаркар доживеа срцев удар на сред натпревар

ВИДЕО: Kошаркар доживеа срцев удар на сред натпревар

Овој период за голема жалост е преполн со трагедии во спортот…

По вчерашната трагедија во која фудбалер од третата хрватска лига почина на терен денес ни пристигнуваа нова шокантна трагедија, овој пат од кошарката.

Кошаркарот на Гранд Рапи, Зек Упшав доживеа срцев удар во текот на натпреварот од развојната лига против тимот на Лонг Исланд Нетс.

На една минута пред крајот американскиот кошаркар се сруши на паркетот. Натпреварот беше веднаш прекинат за на несреќнот Зек да му се укаже помош, а после лекарската интервенција е пренесен во болница.

Првите информации говорот дека е во критична состојба и дека лекарите се борат за неговиот живот.