петок, 30. септември 2022. Вести денес: 6
home Кошарка

ВИДЕО: Дончиќ извонреден со дабл-дабл, Далас запиша победа

ВИДЕО: Дончиќ извонреден со дабл-дабл, Далас запиша победа

Лука Дончиќ беше на чекор до трипл-дабл, запиша 33 поени, 10 скокови и 9 асистенции во победата на Далас против Орландо со 130-124.

Младиот Словенец повторно беше најефикасен играч на натпреварот, а вкупно шест играчи од Далас запишаа двоцифрен ефект на поени.

Кај Орландо се истакна Вучевиќ со 29 поени, но недоволно да го избегнат поразот.

На останататите нокеѓни средби, Филаделфија -Индијана 130-114, Чикаго – Денвер 112-118, Њу Орлеанс – Јута 129-124, Бруклин по продолжението победи против Сан Антонио со 124-113, Хјустон -Кливленд 90-101 и Портланд – Шарлот 123-111.

Коронавирус