сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 83
home Кошарка

ВИДЕО: Дончиќ е неверојатен, ова што го направи претходно му успеа само на Леброн Џејмс

ВИДЕО: Дончиќ е неверојатен, ова што го направи претходно му успеа само на Леброн Џејмс

Лука Дончиќ продолжува со неверојатни настапи во НБА, младиот Словенец постигна 42 поени во победата на Далас против Сан Антоно со 117-110.

Словенецот со нов трипл-дабл, 42 поени, 12 асистенции и 11 скокови стана вториот по Леброн Џејмс кој остварил троен двоен учинок со над 40 поени пред да наполни 21 година.

Дончиќ е прв во историјата на Далас кој остварил трипл-дабл со 40 или повеќе постигнати поени.

Резултати:

  • Чикаго – Милвоки         101:115
  • Феникс – Бостон           85:99
  • Бруклин – Индијана      86:115
  • Клиперси – Оклахома   90:88
  • Њујорк – Кливленд       123:105
  • Торонто – Шарлот         132:96
  • Хјустон – Портланд      132:108
  • Јута – Минесота           102:112

извор: dribling.mk

Коронавирус