вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Кошарка

ВИДЕО: Богдановиќ со меч на кариерата, Сакраменто преку Њу Орлеанс до прва победа

ВИДЕО: Богдановиќ со меч на кариерата, Сакраменто преку Њу Орлеанс до прва победа

Сакраменто Кингс ја запиша првата победа по рестартот на НБА сезоната, откако денес го надигра Њу Орлеанс Пеликанс (140-125).

Најдобар поединец кај „кралевите“ беше Богдан Богдановиќ кој го одигра најдобриот меч во кариерата преку океанот. Србинот покажа дека е расположен и постигна 24 од вкупно 35 поени во првиот дел. Конечниот учинок за одличниот шутер е нов личен рекорд во најсилната лига на светот.

Првата четвртина беше најава за она што ќе следува. Сакраменто постигна дури 49 поени и си го отвори патот кон првиот успех во Орландо.

Извештај од натпреварот:

Како што се ближеше крајот, предноста се зголемуваше, па тоа отвори можност Кингси да ги одморат клучните играчи. На крај победата беше изразена со двоцифрена разлика од 140-125.

Богдановиќ со 35 и Фокс со 30 поени беа најефикасни кај победничката екипа, а кај Пеликанси се истакнаа Вилијамсон и Инграм со по 24 поени.