понеделник, 6. април 2020. Вести денес: 152
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Кошарка

Вдовицата на Коби Брајант го тужи сопственикот на хеликоптерот

Вдовицата на Коби Брајант го тужи сопственикот на хеликоптерот

Вдовицата на Коби Брајант денеска поднесе тужба против сопственикот на хеликоптерот што минатиот месец се урна и во кој загинаа поранешната ѕвезда на Лос Анџелес Лејкерс и нивната 13-годишна ќерка.

Во тужбата за неправедна смрт поднесена од Ванеса Брајант во суд во Лос Анџелес се вели дека пилотот бил немарен и несовесен со тоа што на 26 јануари летал во облачни услови и дека требало да го откаже летот.

Пилотот Ара Зобајан беше меѓу деветте луѓе што загинаа во несреќата.

Во тужбата на Ванеса Брајант се тврди дека Зобајан бил несовесен на осум различни начини, вклучувајќи и неточна процена на временските услови, летање во услови за кои немал дозвола и дека не успеал да го контролира хеликоптерот.

Компанијата сопственик на хеликоптерот, „Ајленд експрес“, на 30 јануари на својата веб-страница објави соопштение во кое наведе дека поради шокот од несреќата ги прекинува услугите сè додека не биде соодветно за персоналот и клиентите.

Националниот одбор за безбедност при транспортот ја испитува причината за несреќата на ридот во Калабасас, на периферијата на округот Лос Анџелес.

Коронавирус